Cyklistika

Poloniny na bicykli – kompletný zoznam cyklotrás. Destinácia Poloniny je ideálne miesto pre objavovanie, spoznávanie a pohodovú cykloturistiku zároveň. Čakajú tu na vás značené cyklotrasy a cyklochodníky v celkovej dĺžke viac ako 250 km. Jazdu si tu užijete prevažne po lesných cestách a chodníkoch v nenáročnom teréne. Putovať budete najmä karpatskými lesmi, dolinami a lúkami či otvorenou krajinou s malebnými scenériami a výhľadmi. Tak pozrite do cyklomapy, nasadnite na bicykel a na každom kilometri zažijete niečo neskutočne skutočné.

Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme – 0907 072 863, info@regionpoloniny.sk

Chceli by ste si požičať ebajk či klasický bycikel? Navštívte stránku požičovne poloniny.bike

Cyklistický chodník ikon​

V najvýchodnejšom kúte Slovenska, v okresoch Snina a Sobrance, sa nachádza deväť drevených chrámov. Ak chcete tieto chrámy vidieť v jeden deň, vydajte sa za nimi na bicykli po Cyklistickom chodníku ikon, ktorý tieto národné kultúrne pamiatky prepája. 
Číslo cyklotrasy: 2875

Trasa začína priamo v Národnom parku Poloniny v obci Nová Sedlica, kde sa dnes nachádza už iba miniatúra dreveného chrámu sv. Michala Archanjela z roku 1764 (pôvodný chrám bol prevezený do skanzenu v Humennom). Trasa pokračuje cez obec Zboj, kde bol tiež v minulosti drevený chrám (prevezený bol do skanzenu v Bardejovských kúpeľoch). Bicyklom sa ďalej dostanete do Uličského Krivého, kde je miestny chrám dodnes využívaný na bohoslužby. Minulosť viacerých chrámov, ktoré v regióne zanikli, pripomína minigaléria chrámov v Uliči. Z hlavnej cesty si môžete urobiť odbočku ku chrámu v Ruskom Potoku, do Topole a do Jalovej. Od Stakčína trasa pokračuje severným úpätím Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat cez obec Kalná Roztoka, kde uvidíte chrám “v kožuchu”, ktorý je ako jediný drevený chrám omietnutý. Následne sa na bicykli dostanete do obcí Šmigovec a Hrabová Roztoka. Pred záverom vás trasa dovedie ku chrámu v Ruskej Bystrej, ktorý je ako jediný zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedinečný Cyklochodník ikon končí pri drevenom chráme v obci Inovce.

Po sninskej úzkokoľajke

V regióne Poloniny bola v minulosti vybudovaná sieť úzkokoľajových lesných železníc, no všetky zanikli. Najznámejšiu z nich dnes pripomína značená cyklotrasa Po Sninskej úzkokoľajke. Tá je trasovaná po úzkokoľajovej lesnej dráhe Snina-Vihorlat vybudovanej v rokoch 1913-1928 v celkovej dĺžke 26,3 km, ktorá začínala v Snine na parnej píle a končila nad obcou Zemplínske Hámre.
Číslo cyklotrasy: 5884

Pôvodný úsek trate zo Sniny až po odbočku Barnová pod kameňolom Zemplínske Hámre (7 km) je vyznačený zelenou cykloznačkou. Cyklotrasa začína kúsok od turistického informačného centra v Zemplínskych Hámroch od lokality Biele kamene spevnenou kamenistou cestou a odtiaľ pokračuje zokruhovaním po asfaltovej ceste cez obec Zemplínske Hámre. Cyklotrasa končí v Snine. Odbočka niekdajšej sninskej úzkokoľajky na Konské viedla v minulosti od rázcestia Lúky nad Zemplínskymi Hámrami. Dnes je tento úsek značený od Lúk k rázcestiu U umarteho žltou spojkou (8904), odtiaľ po Konské červenou Karpatskou cyklistickou cestou. Na Konské sa môžete dostať aj žltou spojkou (8903) od rázcestia Biele kamene cez Čierťaže k rázcestiu U umarteho. Posledný úsek bývalej úzkokoľajky od Konského po Zvorík, ktorý patrí k najkrajším a najzachovalejším, sa nachádza vo vojenskom obvode Valaškovce a nie je dostupný cyklotrasou. Bicyklom môžete z Konského pokračovať ďalej po červenej cykloznačke kamenistou cestou až k trati niekdajšej stakčínskej úzkokoľajky, alebo sa môžete vrátiť do Rekreačnej oblasti Sninské rybníky, či urobiť okruh cez Zemplínske Hámre do Sniny. Od rázcestia U umarteho sa po vyznačenej cyklotrase cez rázcestie pri Astronomickom observatóriu a cez Strihovské sedlo dostanete až k najvyhľadávanejšiemu turistickému bodu, k jazeru Morské oko.

Za históriou Sniny

Historické momenty, historické miesta aj zaujímavé pamiatky v meste Snina sú prezentované prostredníctvom 9 zastavení mestskej cyklotrasy pod názvom Za históriou Sniny. Cyklochodník je nenáročný a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Číslo cyklotrasy: 8905

Jej východiskovým bodom je kostol povýšenia sv. Kríža na pôvodnom sninskom námestí. Ďalej trasa pokračuje k pamätníku vzniku Československej republiky v parku 1. mája, k rodinnej kaplnke Rhollovcov na vrchu Vinica, v blízkosti ktorej sa nachádza aj židovský cintorín. Odtiaľ vedie pozdĺž rieky Cirocha k soche sv. Jána Nepomuckého. Ďalšou zastávkou je klasicistický kaštieľ s historickým parkom. Novodobú históriu prezentuje zastávka pri pravoslávnom chráme v lokalite Brehy, kde je zachytené osídlenie Sniny po vysťahovaní obcí z dôvodu výstavby vodárenskej nádrže Starina. Poslednými zastávkami sú vojenský epidemický cintorín z 1. sv. vojny, sninská úzkokoľajka (zároveň začiatok cyklotrasy Po sninskej úzkokoľajke) a rybník Mlynisko, kde stál kedysi vodný mlyn. 

Po stakčínskej úzkokoľajke - aktuálne neprejazdná!

Obec Stakčín bola už v minulosti významným kultúrnym a hospodárskym centrom, čo dokumentujú mnohé zachovalé historické objekty. Viaceré vojnové cintoríny a pamätníky pripomínajú, že obec bola aj dejiskom bojov 1. a 2. svetovej vojny. V rokoch 1913-1926 bola v dĺžke takmer 20 km v tejto oblasti vybudovaná úzkokoľajová železničná trať Stakčín-Strihovce, z ktorej sa dodnes zachovalo viacero zaujímavých technických diel. Pozornosť si zaslúži najmä sústava mostov z roku 1913 pri Stakčíne a najdlhší vihorlatský kamenný priepust z roku 1917 v lokalite Šponáreň.
Číslo cyklotrasy: 5891

Trasa je na úseku Stakčín-Šponáreň (9 km) značená zelenou cykloznačkou. Na niektorých miestach je priechodná len brodom cez potok. Z dôvodu náročného stúpania ju odporúčame absolvovať opačným smerom od Šponárne po Stakčín. Na Šponáreň sa dostanete aj Karpatskou cyklistickou cestou (číslo 016, červená značka) z oboch smerov – od Sniny cez Rekreačnú oblasť Sninské rybníky alebo od ukrajinskej hranice cez Strihovce, kde trať úzkokoľajky v minulosti končila. Od Astronomického observatória a planetária na Kolonickom sedle sa na Šponáreň dostanete Cyklochodníkom malých planét (číslo 8912, žltá značka).

Cyklochodník malých planét

Ak chcete spojiť cyklistiku s poznávaním astronómie, vydajte sa na Cyklochodník planét.
Číslo cyklotrasy: 8912

Na trasu sa dostanete z cyklotrasy zo Stakčína od Barankovho mostu a lúke na Šponárni (cyklotrasa Po stakčínskej úzkokoľajke). Ide o päťkilometrovú trasu v blízkosti astronomického observatória a planetária na Kolonickom sedle.

Cyklochodník umenia

Cyklochodník spája dva významné objekty miest Medzilaborce a Snina – Múzeum moderného umenia Andyho Warhola a Sninský kaštieľ.
Číslo cyklotrasy: 2885

 Trasa začína pri múzeu v Medzilaborciach, ktoré odhaľuje umenie svetoznámeho kráľa popartu, ktorý má korene v neďalekej obci Miková. Trasa vedie niekoľkými obcami, napr. aj obcou Výrava, ktorá je známa vojnovým cintorínom. Cyklochodník končí pri kaštieli v Snine, kde sa nachádza známa socha bájneho Herkula.

Zelený bicykel

Ak by ste mali záujem obísť celé Vlčie hory cez tri krajiny (Poľsko, Ukrajinu a Slovensko), môžete tak spraviť po Medzinárodnej cyklotrase R61, ktorá na Slovensku ide naprieč okresom Snina. Dostanete sa ňou aj do srdca Národného parku Poloniny, kde môžete pri troche šťastia uvidieť pasúce sa zubry.
Číslo cyklotrasy: R61

Trasa Zeleného bicykla prechádza od Ukrajinskej hranice cez Ubľu, Ladomirov, Kolonicu, Stakčín a ďalej popri vodárenskej nádrži Starina cez vysídlené obce Veľká Poľana a Ruské v Národnom parku Poloniny. Posledný úsek cyklotrasy vedie stúpaním až na slovensko-poľský hraničný bod Ruské sedlo. Jej pokračovaním na území Poľska je cesta smerujúca do obce Roztoki Górne, z ktorej sa vydávajú cyklisti za rôznymi turistickými cieľmi v Bieszczadskom národnom parku.

Karpatská magistrála

Trasa je súčasťou cyklomagistrály, ktorá vedie z Poľska cez Slovensko a Ukrajinu a končí v Rumunsku.
Číslo cyklotrasy: 016

Trasa Karpatskej magistrály prechádza od Ukrajinskej hranice cez Ubľu, Dúbravu, Šmigrovec na úpätie Vihorlatu. Odtiaľ cez Sninské rybníky, Stakčín a ďalej popri vodárenskej nádrži Starina cez vysídlené obce Veľká Poľana a Ruské v Národnom parku Poloniny. Posledný úsek cyklotrasy vedie stúpaním až na slovensko-poľský hraničný bod Ruské sedlo. 

Okolo Morského oka

Okružná cyklotrasa vás zavedie do lokality UNESCO pralesov pod Sninským kameňom.
Číslo cyklotrasy: 2880

Cyklotrasa začína v obci Remetské Hámre a pokračuje smerom k Morskému oku. V lokalite Potašňa sa napojí na okružnú zvážnicu, ktorá sa kľukatí v úbočí vulkanickej kaldery pričom prechádza vzácnymi lokalitami UNESCO pralesov a následne sa vracia naspäť do obce Remetské Hámre.

K Morskému oku

Trasa vás zavedie od Remetských hámrov priamo k tretiemu najväčšiemu prírodnému jazeru na Slovensku –  Morskému oku.
Číslo cyklotrasy: 5876

Začína nad obcou Remetské Hámre v časti Potašňa a smeruje po asfaltovej ceste k jazeru Morské oko. Od jazera sa viete po nej dostať aj na okružnú cyklotrasu Okolo Morského oka.

Topoľa - Smrekovica - Ruské

Prepojovacia trasa v prípade, že chcete absolvovať okruh okolo vodnej nádrže Starina.
Číslo cyklotrasy: 8880

Trasa ide od rázcestia pod obcou Topoľa cez samotnú obec smerom na Runinu, kde pred obcou odbáča vľavo na rozbitú lesnú cestu po ktorej sa dostanete až do niekdajšej obce Ruské.

Stakčín - Ulič

Prepojovacia trasa v prípade, že chcete absolvovať okruh okolo pohoria Nastaz.
Číslo cyklotrasy: 8879

Trasa ide od obce Ulič smerom na hranicu s Ukrajinou, no za dedinou odbáča vpravo. V strmšom stúpaní sa napojí na červenú turistickú značku, no pokračuje po nej asi len 1,5 km. Následne po rozbitej zvážnici pokračuje až do obce Ruská Volová a za ňou sa napája na asfaltovú cestu smerom do Stakčína.

Informácie boli spracované so súhlasom a podporou organizácie Fénix Snina, ktorá výraznou mierou prispela k vybudovaniu cyklistickej infraštruktúry a poluplarizácii bicyklovania v regióne Snina. Pri obnove cyklotrás nás podporuje Slovenský cykloklub. Obom partnerom ďakujeme!