Semienkovňa

V regióne Poloniny podporujeme prospešné a netradičné aktivity. Jednou z nich je Semienkovňa Snina, ktorú nájdete v priestoroch Turistického informačného centra na Sninských rybníkoch v Snine. V ponuke sú desiatky druhov semien rastlín pestovaných prirodzeným spôsobom, bez postrekov a umelých hnojív od pestovateľov z celého Slovenska.

Cieľom Semienkovne je uchovávať semená tak, ako to kedysi robili naši predkovia, šíriť pôvodné odrody rastlín a plodín medzi čo najviac pestovateľov, a tým zachovávať ich diverzitu Semienkovňa funguje ako knižnica alebo banka semien. Vyberiete si z ponuky osiva, vypestujete z nich zdravú rastlinu organickým spôsobom a časť semienok po sezóne vrátite do Semienkovne.

Semienka sú aj s popismi dostupné v Turistickom informačnom centre na Sninských rybníkoch, počas otváracích hodín resp.po telefonickej dohode vám veľmi radi kedykoľvek otvoríme, semienka posielame aj poštou. Ak chcete vedieť viac, navštívte stránku podnavychod.sk.

História a ponuka semienkovne

Semienkovňa vznikla v apríli 2018 ako miesto bezplatného zdieľania semien zdravých okrasných a úžitkových rastlín. Populárne sú hlavne semienka byliniek, cukety, cherry paradajok, šalátov a tekvíc. Pre odvážnych pestovateľov sú k dispozícii aj menej tradičné druhy, ako napríklad odroda starej indiánskej fazule, divoké paradajky, odolné voči plesni, polozabudnuté bylinky trebuľka voňavá a loboda záhradná, výborné do šalátov. Netradičný je aj estragón či perila krovitá, vhodná pre ľudí s histamínovou intoleranciou.

Zakladateľka semienkovne

Zakladateľkou Semienkovne je Sninčanka Františka, ktorá absolvovala štúdium klasickej archeológie, no postupom času sa našla skôr v pestovateľstve a cyklistike. K záhradkárčeniu a nepriamo k Semienkovni ju inšpiroval starý otec, ktorý pestoval stále tie isté druhy rastlín, odkladal si ich osivo a genofond osiva bol tak dokonale prispôsobený miestnym podmienkam.

Františka
Františka