Hviezdne nebo

Neskutočné tmavá a svetelným smogom nenarušená nočná obloha je prirodzenou súčasťou nášho najvýchodnejšieho národného parku Poloniny. Je to vzácne, pretože v dnešnom svete plnom umelého nočného osvetlenia je čoraz ťažšie nájsť takéto výnimočné miesta. A práve preto v Poloninách v roku 2010 vznikol unikátny Park tmavej oblohy ako prvá takáto oblasť na Slovensku.

Tma je v noci nevyhnutná pre biorytmus rastlín, živočíchov i človeka a je kľúčová pre zachovanie biodiverzity prírody. Pohľad na hviezdami posiatu oblohu s Mliečnou cestou je zároveň pre človeka hodnotným estetickým bonusom a fascinujúcim zážitkom. Nie je to však samozrejmosťou. Z presvetlených miest možno v noci vidieť často len niekoľko desiatok hviezd. V Poloninách sa ale dá na oblohe voľným okom pozorovať 2500 až 3000 hviezd.

Pozorovaniu nočnej oblohy sa v Poloninách profesionálne venujú astronómovia na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Hvezdári v rámci observatória okrem odbornej práce celoročne poskytujú aj zaujímavé vzdelávacie a popularizačné služby pre verejnosť v rámci ktorých môžete zažiť a spoznať skutočné hviezdne nebo.