Držitelia značky

Na základe doterajších 3.výziev na udelenie značky Poloniny a na základe splnenia certifikačných kritérií odborná komisia od júla 2020 do februára 2024 ocenila celkovo 24 žiadateľov, ktorých predstavujeme nižšie.

Členmi komisie boli doteraz zástupcovia mesta Snina Michaela Šalachová, Monika Polačeková a Samuel Obšitník z Oddelenia strategického rozvoja, za OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová a Simona Durkajová, Miroslav Buraľ zo Slovenského zväzu včelárov a neziskovej organizáciie Karpatské drevené cerkvi, Jozef Talárovič z DO Fénix, Diana Turčík ako riaditeľka Mestského kultúrneho a osvetového stredisko Snina, Iveta Buraľová zo Správy Národného parku Poloniny, Zuzana Burdová z Aevis n.o. a Diana Komárová z Centra podpory a rozvoja prírodného turizmu v Poloninách.

Držitelia

325774531_703663614764369_6115039951541113509_n
Chata EXIT, Kolonica

Chata sa nachádza priamo v obci Kolonica, ktorá sa píši unikátnym Parkom tmavej oblohy. Z chaty to máte iba na skok na Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, kde zažijete prehliadku najtmavšej nočnej oblohy, akú ste ešte inde neviedeli. Chata s kapacitou 18 miest sa so svojim osemuholníkovým tvarom snaží priblížiť netradičnos´t a zároveň jedinečnosť regiónu.

Guzinkova Super chyža, Uličské Krivé

Nádherne zrekonštuovaný starý dom, z ktorého je dnes krásna chalúpka, ktorá leží priamo v Národnom parku Poloniny. Vďaka vybaveniu si tu prídu na svoje nielen rodinky s deťmi, alej aj aktívni športovci, milovníci turistiky alebo nič nerobenia a oddychu pod hviezdnou oblohou.

Chata Záhrada pod Ďurkovcom, Runina

Ukážková a certifikovaná prírodná záhrada, kde rastú bylinky s láskou pestované, ktoré potom bylinkárka Janka pretavuje do zdravých produktov. Pri záhrade sa týči roztomilý domček, chalúpka, v ktorej sa môžete ubytovať na súkromí. Odtiaľto to máte len na skok na skutočne krásny vrchol Ďurkovec.

AGRO DLHÉ, 100% ovčie syry a produkty

Farma patrí medzi popredné produkčné podniky poľnohospodárskej prvovýroby v regióne. Myšlienka obnoviť dávno zabudnutú tradíciu nášho regiónu – venovať sa ovčiarstvu a dorábať kvalitné ovčie mlieko a výživovo a zdravotne kvalitné výrobky z neho, je pretavená do praxe na bývalom starom družstve v okrajovej obci okresu Snina v Dlhom nad Cirochou, kde je priamo aj predaj z dvora.

RUSYNFOLK - FS POLONYNA, Ulič

Ženská FS skupina sa už vyše desaťročie stará o zachovanie pôvodného piesňového materiálu územia. Veľkú časť repertoáru prevzali od starých žien z Uličského Krivého, kde mali môžnosť vnímať ich spontánny prejav, keď si tieto ženy spievali len tak, pre potechu. Od roku 2021 pôsobia v obci Ulič, ktorá im poskytuje zázemie, pod dohľadom zakladateľky a umeleckej vedúcej Dominiky Novotnej.

Konopné produkty HempBona, Pčoliné

Slovenská farma rodiny Vodalovcov ponúka vysoko kvalitné produkty určené na konzumáciu alebo kozmetické použitie., Produkty sú vyrábané z konopy dopestovanej priamo v regióne Poloniny v dedinke Pčoliné. Hrdosťou farmy je nekompromisné dodržiavanie zásad ekologického poľnohospodárstva.

Zážitkový festival Objavte Poloniny

Augustové podujatie plné zážitkov s miestnymi, kedy pekne vidieť mliečnu dráhu, teplo je tak akurát, vzduchom sa výborne šíria zvuky a vône. Prídťe sa ponoriť do regiónu, dosťaňte pod kožu jeho vôňe, chute, farby a humor. Všetko v nádhernej prírode, s výbornými ľuďmi a autenticky po rusnacky! Víkend plný zážitkov, ktoré ponúkajú miestny remeselníci a sprievodcovia, od kultúry, remesla cez aktívne zážitky na bicykloch alebo pešo v pralesoch.

Hámorská mašinka Máša, Zemplínske Hámre

Kolesový vláčik, atrakcia nielen pre deti, ktorá pripomína históriu zvážania dreva na Vihorlatských úzkokoľajkach, ktoré sú dnes využívané ako cyklotrasy alebo trasy vhodné na bežkovanie. Jazda Hámorskym vláčikom spestrí každé podujatie nielen pod Sninským kameňom, ale aj v širšom území od Zemplínskych Hámrov.

Huculská konská turistika, Ján Marcišák

Organizovanie a realizácia viacdňovej konskej turistiky s huculmi a s vozom nielen v regióne Poloniny ale aj na Tokaji na Dolnom Zemplíne či v poľských Bieszczadoch. Kone od Janka žijú celoročne vonku na pastvinách v Ubli a jazdenie je vhodné nielen pre skúsených jazdcov ale aj pre deti i tých, ktorí nemajú skúsenosti s jazdením. Vyrazte na kone a staňte sa tak na pár dní poloninským nomádom.

Pohánkové podsedáky a vankúše DANJELA, Hostovice

Ručne šité vankúše, plnené šupkami z pohánky, ktorá sa od nepamäti pestovala v Poloninách. Šupky majú liečivé a mikromasážne účinky.  Doprajte si zdravé sedenie a spanie s pohánkovými podsedákmi a vankúšmi v rôznych rozmeroch a vzoroch, ktoré s láskou šije Daniela Sliacka. 

Hámorský náučný chodník, Zemplínske Hámre

Náučný chodník v obci Zemplínske Hámre prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov. Jeho súčasťou je expozícia baníctva, železiarstva, etnografie a turistické informačné centrum.

Občianske združenie KOŠIAR, Topoľa

Občianske združenie Košiar, ktoré založila rodina Lechanovcov sa venuje práci s hlinou, drevom, slamou, pečeniu chleba, vidieckej turistike a agroturistike. Ich poslaním je podporovať zachovanie kultúrneho dedičstva, tradičných remesiel a prispievať k zlepšeniu podmienok pre život ľudí v regióne.

Kozia farmička Osadné - surové kozie mlieko, Osadné

Kozia farmička Mariána Potockého sa špecializuje na produkciu surového kozieho mlieka. V obci Osadné sa na postupne rozširujúcej farmičke sa kozy pasú voľne a prostredníctvom oficiálneho predaja z dvora je kvalitné mlieko na predaj k dispozícii pre všetkých návštevníkov regiónu.

Chata u Andrejka, Ruský Potok

Kvalitné ubytovanie v zrekonštruovanom gazdovskom dome tvoria ho tri samostatné jednotky. Má kapacitu 6 osôb a služby poskytuje od začiatku mája do konca októbra, k dispozícii je okrem iného aj fínska sauna a možnosť záhradného grilovania. Ubytovanie je vhodné pre rodiny s deťmi ale aj pre partie turistov, ktoré prídu objavovať krásy Polonín.

Turistická ubytovňa Borovka, Osadné

Rokmi overená turistická ubytovňa Borovka, ktorú prevádzkujú Boris a Monika Ocetníkovci, hosťom ponúka dve 5 posteľové izby, plne vybavenú kuchyňu ako aj možnosť kempovania na záhrade. Nájdete ju iba 6 km od turistického hraničného priechodu z Poľskom a blízko pralesnej rezervácie Udava.

Tradičné pestovanie tatarky - pohánky siatej, Kolonica

Ľudia v regióne túto poľnohospodársku plodinu nazývajú tatarka a pripravujú z nej tradičné rusínske jedlo – tatarčané pirohy. Tridsaťročnú tradíciu pestovania pohanky vo vhodných klimatických podmienkach v Koloniny udržujú bratia Igor a Jozef Chomanič, ktorý sa venujú okrem pestovania tatarky aj stavebnej činnosti v regióne.

© Tomáš Slovinský
Pozorovanie hviezdnej oblohy v Parku tmavej oblohy Poloniny, Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

V planetáriu na Kolonickom sedle môžete vidieť umelú nočnú oblohu, prednášať či premietať náučné filmy. A ak počasie dovolí, po zotmení je pre objednaných návštevníkov pripravené pozorovanie objektov nočnej oblohy teleskopom. Pozorovanie hviezdnej oblohy, ktorá je najtmavšia na Slovensku bez svetelného smogu, patrí k top zážitkom v Poloninách.

Krypta vojakov z I.svetovej vojny v Osadnom, OZ Krypta Osadné

Unikátna Krypta 1025 vojakov z prvej svetovej vojny pod chrámom v Osadnom je jedinečné miesto svojho druhu na Slovensku. Návštevníci ju môžu navštíviť kedykoľvek počas roka, je otvorená nonstom každý deň v týždni. K dispozícii je aj audiosprievodca v cudzích jazykoch či malé infocentrum, kde je možné si zakúpiť suvernír a milodarom tak podporiť toto unikátne historické miesto.

Včelia farma Baloga, Belá nad Cirochou

Včelia farma BALOGA je rodinnou farmou, ktorá produkuje med z najčistejších prírodných oblastí vihorlatských lesov a lúk. V súčasnej dobe obhospodarujú 200 včelstiev, ktoré sú rozmiestnené na niekoľkých stálych stanoviskách v regióne. Produkujú včelí med kvetový, pastovaný, zmiešaný lesný, včelí peľ, propolis či včeliu materskú kašičku.

mMMm Vlčie sirupy, Ulič

Mladá, rýchlo rastúca firma so sídlom v Národnom parku Poloniny, konkrétne v obci Ulič sa venuje ručnej výrobe domácich sirupov na prírodnej báze a podpore miestnych farmárov. Ich Motto znie: „Návrat k prírode a poctivým domácim výrobkom.“

Ručne lepené pirohy, HANY Ulič

Uličské pirohy – ručná výroba domácich pirohov podľa tradičného receptu a hlavne z poctivých lokálnych potravín. Špecialitou sú tatarčane pirohy, ktorých základom je zdravá a lokálna pohánková múka.

Kravské mlieko a mliečne výrobky, Farma Udava, Osadné

Farma udava je farma v ekologickom poľnohospodárstve, ktorá sa venuje chovu hovädzieho dobytka a koní. Medzi jej produkty patrí mlieko, tvaroh, syry, parenice a ďalšie mliečne výrobky.

Drevený chrám sv. archanjela Michala, Gréckokatolícka cirkev, farnosť Topoľa

Chrám bol postavený v roku 1780 a dodnes sa  ňom pravidelne konajú bohoslužby. Okrem nich Farnosť Topoľa ponúka denné aj nočné zážitkové prehliadky chrámu aj s kvalitným výkladom. V interiéri sa zachovali ikony z pôvodne staršieho chrámu a nádherný päťradový barokový ikonostas z obdobia výstavby. Od roku 2012 sa tam nachádza expozícia o histórii Gréckokatolíckej cirkvi a významnom rusínskom buditeľovi a rodákovi z Topole – kňazovi Alexandrovi Duchnovičovi.

Chata Slavena, Topoľa

Ubytovanie v súkromí v ekologickom dome s permakultúrnou záhradkou, kde si navyše môžete vyskúšať, ako vyzerá deň na gazdovstve. Ranné dojenie kôz, spracovanie mlieka v domácich podmienkach, výroba syra.