

Na základe doterajších výziev na udelenie značky Poloniny a na základe splnenia certifikačných kritérií komisia od júla 2020 ocenila celkovo 14 žiadateľov, ktorých predstavujeme nižšie.
Členmi komisie boli doteraz zástupcovia mesta Snina Michaela Šalachová, Monika Polačeková a Samuel Obšitník z Oddelenia strategického rozvoja, za OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš Michaela Zdražilová a Simona Durkajová, Miroslav Buraľ zo Slovenského zväzu včelárov a neziskovej organizáciie Karpatské drevené cerkvi, Jozef Talárovič z DO Fénix, Diana Turčík ako riaditeľka Mestského kultúrneho a osvetového stredisko Snina, Iveta Buraľová zo Správy Národného parku Poloniny a Zuzana Burdová z Aevis n.o..
Držitelia


Hámorský náučný chodník, Zemplínske Hámre
Náučný chodník v obci Zemplínske Hámre prepája obnovené pamiatky a historicky významné miesta spojené s niekdajšou priemyselnou činnosťou osady Josefsthal vybudovanej na úpätí Vihorlatských vrchov. Jeho súčasťou je expozícia baníctva, železiarstva, etnografie a turistické informačné centrum.


Občianske združenie KOŠIAR, Topoľa
Občianske združenie Košiar, ktoré založila rodina Lechanovcov sa venuje práci s hlinou, drevom, slamou, pečeniu chleba, vidieckej turistike a agroturistike. Ich poslaním je podporovať zachovanie kultúrneho dedičstva, tradičných remesiel a prispievať k zlepšeniu podmienok pre život ľudí v regióne.


Kozia farmička Osadné - surové kozie mlieko, Osadné
Kozia farmička Mariána Potockého sa špecializuje na produkciu surového kozieho mlieka. V obci Osadné sa na postupne rozširujúcej farmičke sa kozy pasú voľne a prostredníctvom oficiálneho predaja z dvora je kvalitné mlieko na predaj k dispozícii pre všetkých návštevníkov regiónu.


Chata u Andrejka, Ruský Potok
Kvalitné ubytovanie v zrekonštruovanom gazdovskom dome tvoria ho tri samostatné jednotky. Má kapacitu 6 osôb a služby poskytuje od začiatku mája do konca októbra, k dispozícii je okrem iného aj fínska sauna a možnosť záhradného grilovania. Ubytovanie je vhodné pre rodiny s deťmi ale aj pre partie turistov, ktoré prídu objavovať krásy Polonín.


Turistická ubytovňa Borovka, Osadné
Rokmi overená turistická ubytovňa Borovka, ktorú prevádzkujú Boris a Monika Ocetníkovci, hosťom ponúka dve 5 posteľové izby, plne vybavenú kuchyňu ako aj možnosť kempovania na záhrade. Nájdete ju iba 6 km od turistického hraničného priechodu z Poľskom a blízko pralesnej rezervácie Udava.


Tradičné pestovanie tatarky - pohánky siatej, Kolonica
Ľudia v regióne túto poľnohospodársku plodinu nazývajú tatarka a pripravujú z nej tradičné rusínske jedlo – tatarčané pirohy. Tridsaťročnú tradíciu pestovania pohanky vo vhodných klimatických podmienkach v Koloniny udržujú bratia Igor a Jozef Chomanič, ktorý sa venujú okrem pestovania tatarky aj stavebnej činnosti v regióne.


Pozorovanie hviezdnej oblohy v Parku tmavej oblohy Poloniny, Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
V planetáriu na Kolonickom sedle môžete vidieť umelú nočnú oblohu, prednášať či premietať náučné filmy. A ak počasie dovolí, po zotmení je pre objednaných návštevníkov pripravené pozorovanie objektov nočnej oblohy teleskopom. Pozorovanie hviezdnej oblohy, ktorá je najtmavšia na Slovensku bez svetelného smogu, patrí k top zážitkom v Poloninách.


Krypta vojakov z I.svetovej vojny v Osadnom, OZ Krypta Osadné
Unikátna Krypta 1025 vojakov z prvej svetovej vojny pod chrámom v Osadnom je jedinečné miesto svojho druhu na Slovensku. Návštevníci ju môžu navštíviť kedykoľvek počas roka, je otvorená nonstom každý deň v týždni. K dispozícii je aj audiosprievodca v cudzích jazykoch či malé infocentrum, kde je možné si zakúpiť suvernír a milodarom tak podporiť toto unikátne historické miesto.


Včelia farma Baloga, Belá nad Cirochou
Včelia farma BALOGA je rodinnou farmou, ktorá produkuje med z najčistejších prírodných oblastí vihorlatských lesov a lúk. V súčasnej dobe obhospodarujú 200 včelstiev, ktoré sú rozmiestnené na niekoľkých stálych stanoviskách v regióne. Produkujú včelí med kvetový, pastovaný, zmiešaný lesný, včelí peľ, propolis či včeliu materskú kašičku.


Drevený chrám sv. archanjela Michala, Gréckokatolícka cirkev, farnosť Topoľa
Chrám bol postavený v roku 1780 a dodnes sa ňom pravidelne konajú bohoslužby. Okrem nich Farnosť Topoľa ponúka denné aj nočné zážitkové prehliadky chrámu aj s kvalitným výkladom. V interiéri sa zachovali ikony z pôvodne staršieho chrámu a nádherný päťradový barokový ikonostas z obdobia výstavby. Od roku 2012 sa tam nachádza expozícia o histórii Gréckokatolíckej cirkvi a významnom rusínskom buditeľovi a rodákovi z Topole – kňazovi Alexandrovi Duchnovičovi.