Sprevádzané zážitky

Krajinou Vlčích hôr

Poznávacie exkurzie malebnou a ešte stále divokou krajinou Polonín a Vihorlatu s odborným lektorom. Milujete túlanie sa krajinou a spoznávanie jej prírodného pohatstva a neviete kam na víkend? Chcete sa cielene aspoň na chvíľu stratit v čase a v priestore bez mobilného signálu či navigácie?   Radi by ste sa dozvedeli odborné a zaujímavé informácie o prírode, o lesoch, ste mladí, rodiny s deťmi či aktívni seniori a máte radi robdodružstvo. Vyberte sa s nami do severovýchod Slovenska a spoznajte jedinečné bukové lesy a horské lúky a zažite niečo nové, niečo neskutočne skutočné. dObjavte Poloniny a Vihorlat. 

V ktorýkoľvek deň v týždni, kedykoľvek vopred podľa dohody od júna do konca októbra. Exkurzia sa začína ráno cca o 8:00 a končí prevažne v poobednajších hodinách okolo 15:00 v závislosti od vybranej trasy a náročnosti.

Sprevádzať Vás bude a o odborný a pútavý výklad sa postará miestna expertka na prírodu Zuzana Burdová. Každoročne sa zúčastňuje odborných výskumov Karpatských pralesov na Slovensku a v Európe, ako koordinátorka v Aevis n.o. sa venuje téme prírodného turizmu a v Poloninách sprevádza od roku 2019. 

Cena sa mení v závislosti od počtu osôb zúčastnených na exkurzii. Minimálna cena za exkurziu je 70 eur (1-2 dospelé osoby), max. 7 osôb, deti do 10rokov v doprovode rodiča bez poplatku.

Pre viac dospelých osôb je cena nasledovná:
3 osoby 90 eur
4 osoby 120 eur
5-7 osôb 140 eur 

Registrácia na zuzana.burdova@aevis.org, úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr do 5 dní. Vašou účasťou na exkurzii zároveň finančne podporíte ochranu divokej prírody a rozvoj prírodného turizmu v regióne Poloniny.

Odporúčame Vám zobrať si pevnú obuv, dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom alebo košeľu, teplé oblečenie pre prípad chladného počasia, pršiplášť, vodu na pitia, doklad totožnosti a kartičku poistenca. V prípade nerpeiaznivého počasia (v extrémnych horúčavách alebo za silného dažďa) je možné po dohode presunúť exkurziu na iný termín. 

POĎ S NAMI bicyklom na Morské oko

Zážitková cyklojazda po trasách bývalých Vihorlatských úzkokoľajných železničiek spojená s odborným výkladom o historických a prírodných zaujímavostiach Vihorlatských vrchov. Navštívime spolu druhé najväčšie jazero na Slovensku Morské oko, nazývané v minulosti Veľké Vihorlatské jazeroSpoznáte niekoľko legiend viažucich sa k tomuto magickému miestu a k opodiaľ týčiacemu sa Sninskému kameňu. Pri pohľade na Morské oko ľahko podľahnete niekdajšiemu presvedčeniu o nekonečnej hĺbke jazera a uveríte predstave, že je spojené s morom.

 

Nedeľa 16. októbra 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 9:00 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa Hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie, prídu do infocentra o 8:40 hod.

O odborný a pútavý výklad sa postarajú manželia Hančaroví – Františka, ktorú môžete poznať z turistického centra a jej manžel Peter. Obaja sa okrem bicyklovania vo voľnom čase venujú aj iniciatíve Semienkovňa Snina.

Dobrovoľný príspevok na podujatie je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre.  Pre účasť je potrebná rezervácia prostredníctvom https://forms.gle/zaMDFZNvWPNq2VAD7  Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr 15. októbra. 

Celková dĺžka trasy je 55 km. Trasa je náročnejšia, preto ju odporúčame pre účastníkov od 18 rokov. Nezabudnite si vziať vodu, jedlo, pribaliť teplé oblečenie, bicykel a povinne aj prilbu. Spoločný návrat do Sniny je predpokladaný okolo 16:00 hod. Počas jazdy bude pre účastníkov zabezpečená technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

POĎ S NAMI bicyklom do Josefsthalu

Zážitková cyklojazda po trase bývalej Sninskej úzkokoľajnej železničky spojená s odborným výkladom a návštevou Hámorského náučného chodníka a múzea v Zemplínskych Hámroch. Navštívime spolu obec, ktorú v minulosti založil podnikateľ Jozef Rholl a volala sa Josefsthal – Jozefova dolina. Počas jazdy si spravíme krátke zastávky, dozvieme sa zaujímavosti o Sninskej úzkokoľajke a spoločne navštívime najzaujímavejšie miesta Hámorského náučného chodníka a múzeum, ktoré je venované histórii baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch. 

Nedeľa 9. októbra 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 14:00 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa Hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie, prídu do infocentra o 13:40 hod.

O odborný a úutavý výklad sa postará Mgr. Diana Kepičová, sprievodkyňa a kurátorka múzea v Zemplínskych Hámroch. 

Dobrovoľný príspevok na podujatie je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre. Pre účasť je potrebná rezervácia prostredníctvom jednoduchého formulára. Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr 7. októbra. 

Po absolvovaní odborného výkladu na Hámorskocm náučnom chodníku bude spoločný návrat do Snina po tzv.dolnej koľajke cez Biele Kamene. Celková dĺžka jazdy je 18km. V múzeu bude zabezpečené malé občerstvenie, no nezabudnite si vziať vodu, pribaliť teplé oblečenie, bicykel a povinne aj prilbu. Počas jazdy bude pre účastníkov zabezpečená technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

POĎ S NAMI bicyklom za hviezdami

Zážitková cyklojazda po trase bývalej úzkokoľajky spojená s odborným výkladom v planetáriu a pozorvaním večernej oblohy v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Pohodovou cyklojazdou sa približne po 1:15 hod dostaneme na miesto, kde odborníci aj verejnosť obdivujú a poznávajú najtmavšiu nočnú oblohu na Slovensku aj v strednej Európe. 

Piatok 16.september 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 16:30 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie prídu do infocentra o 16:00 hod.

V Astoronomickom observatóriu sa o odborný výklad postarajú zamestnanci Vihorlatskej hvezdárne, ktorí nám ušili na toto podujatie program na mieru. Počas jazdy bude zabezpečená aj technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

Dobrovoľný príspevok na cyklojazdu je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre. Rezervácia je potrebná prostredníctvom jednoduchého formulára: https://forms.gle/uJVup24CrkSBcQQv8 Počet účastníkov je kvôli kapacite hvezdárne obmedzený. Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom.

Po absolvovaní odborného pozorovania na hvezdárni bude spoločný návrat do Sniny, návrat je plánovaný cca o 22:00, preto je povinná čelovka aj cyklistická prilba. Celková dĺžka spiatočnej jazdy ja 24 km. Na hvezdárni bude zabezpečené malé občerstvenie, no nezabudnite si vziať vodu na pitie, pribaliť teplé oblečenie a bicykel. 

Kurz písania ikon

Intenzívny kurz písania ikon, na ktorom sa účastník pod dohľadom skúsenej lektorky naučí tradičnú techniku písania ikon – vaječnou temperou a napíše si vlastnú ikonu, ktorú si odnesie domov. Účastníkom sa priblíži technika zlátenia 23 3/4 karátovým zlatom, ktorú si aj sami vyskúšajú. Celý kurz bude sprevádzaný aj výkladmi k výjavom na ikonách, diskusiami a ukážkami iných prác. 

Termín kurzu: 26. – 28. august 2022
Začiatok v piatok o 8:00, koniec v nedeľu približne okolo obeda

Miesto kurzu: Gréckokatolícka fara v obci Topoľa, ateliér v podkroví, Taktiež bude k dispozícii pre duchovnú prípravu murovaný aj drevený chrám v obci.

Mgr. Dana Kirešová, Dielňa sv. Juraja Topoľa, absolvovala dva kurzy písania ikon, od roku 2020 intenzívne píše ikony tradičnou technikou – vaječnou temperou. Pôsobí tiež ako sprievodkyňa v Drevenom chráme sv.Michala archanjela v Topoli.

€ 350/osoba

V cene je zahrnuté lektorné pre lektorku, materiál potrebný pri výrobe ikony a vlastnoručne napísaná ikona, ktorú si účastník vezme domov.

Rezervácia miesta priamo u lektorky na čísle +421 904 738 356

Kurz je určený pre dospelé osoby, skúsenosti s maľbou a kreslením nie sú podmienkou. Maximálny počet účastníkov je 5 osôb. Strava a ubytovanie nie sú súčasťou kurzu, treba si priniesť vlastnú stravu, k dispozícii bude kuchynka. Ubytovanie je možné v ubytovacích zariadeniach priamo v Topoli.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Nadácie VÚB