Sprevádzané zážitky

Nočnou oblohou

V Poloninách sú vynikajúce podmienky na pozorovanie hviezd. Vedeli ste o tom? Využite túto možnosť a vychutnajte si pohľad na neskutočne tmavú nočnú oblohu. Zažite príjemný večer spoznávaním vzdialených svetov profesionálnym teleskopom priamo v Astronomickom observatóriu na Koloninckom sedle. Spoľahnite sa na odborné skúsenosti pracovníkov observatória. Ukážu Vám najznámejšie hviezdy a súhvezdia a naučia Vás aj ako sa orientovať v noci podľa súhvezdí. Prezradia Vám, čo ste o vesmíre možno ani len netušili. 

Viac menej celoročne, najmä však mimo zimy a hlavne v letných mesiacoch. Najideálnešie podmienky na pozorovanie sú v období novu, mimo splnu mesiacha. Pozorovania sa realizujú v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktoré sa nachádza medzi obcami Kolonica a Ladomírov. K observatóriu sa dá prísť autom, na mieste je však nevyhnutné si vypnúť diaľkové svetlá.

Vašimi sprievodcami po oblohe a galaxiách budú profesionálny astronómiovia, odborní pracovníci Vihorlatskej hvezdárne v Humennom. Nočnú oblohu poznajú naspamäť, vedia o nej pútavo rozprávať „ľudskou“ rečou a majú zmysel pre humor. 

Dospelá osoba 3 eurá, dieťa 2 eurá. Pozorovania je však potrebné rezervovať a to prostredníctvom formulára, ktorý nájdete na www.astrokolonica.sk 

 
 

Pozorovanie nočnej oblohy začína o 22:00 a trvá zhruba 1 hod. Odporúčame Vám zobrať si so sebou aj teplejšie oblečenie. Maximálny počet účastníkov je 15 osôb. Môže sa stať, že v prípade nepriaznivého počasia môžu byť pozorovania zrušené. V takomto prípade však môžete využiť náhradný program v planetáriu. 

 
 

Pešo za bylinkami

Zážitkové putovanie krajinou spojené so zaujímavým rozprávaním o čare a sile bylín karpatských lesov a lúk. Spoločne sa naučíme spoznávať divorastúce liečivé rastliny od ich kvetov až po ich korene. Nazrieme tiež do pomerne nedávnej minulosti bylinkárstva, aby sme zistili, akú čarovnú až magickú moc mali bylinky v ľudovom liečiteľstve a v rámci rituálov našich predkov. Dozvieme sa zároveň, aké je ich bežné praktické využitie v súčasnosti a to nielen vo forme obľúbených bylinkových čajov.

Organizuje sa na jar koncom apríla a v máji, keď hojne rozkvitnú bylinky v bukových lesoch, pri horských potokoch a na pestrofarebných lúkach za dedinami. Presné inštrukcie o mieste záujemcovia získajú po registrácii a potvrdení účasti. Presný termín exkurzie zverejníme v marci 2023.  

Sprevádza Zuzka Kaliská, skúsená a pútavá lektorka environmentálnych exkurzií, ktorá sa prostredníctvom vzdelávania a prírodného turizmu snaží ľudí nadchnúť pre prírodu a jej lepšiu ochranu. 

Dobrovoľný príspevok na podujatie je 5 eur. Prispieť sa dá na mieste, alebo v turistickom informačnom centre. Počet účastníkov je limitovaný. Účasť je preto podmienená zaslaním rezervácie prostredníctvom online formulára a následne potvrdením účasti zo strany organizátora. Prihlasovací formulár zverejníme v marci 2023.

 

Trasa nebude vôbec náročná a podujatie je preto vhodné aj pre starších ľudí aj rodiny s deťmi. Pohybovať sa budeme aj v lokalitách, kde si budeme môcť sami nazbierať bylinky. Nezabudnite si preto zobrať so sebou aj papierové alebo plátené vrecúško a nožnice.  Celkom praktickou pomôckou môže byť aj zošit a ceruzka na poznámky a jednoduché nákresy rastlín.

 

Krajinou Vlčích hôr

Poznávacie exkurzie malebnou a ešte stále divokou krajinou Polonín a Vihorlatu s odborným lektorom. Milujete túlanie sa krajinou a spoznávanie jej prírodného pohatstva a neviete kam na víkend? Chcete sa cielene aspoň na chvíľu stratit v čase a v priestore bez mobilného signálu či navigácie?   Radi by ste sa dozvedeli odborné a zaujímavé informácie o prírode, o lesoch, ste mladí, rodiny s deťmi či aktívni seniori a máte radi robdodružstvo. Vyberte sa s nami do severovýchod Slovenska a spoznajte jedinečné bukové lesy a horské lúky a zažite niečo nové, niečo neskutočne skutočné. dObjavte Poloniny a Vihorlat. 

V ktorýkoľvek deň v týždni, kedykoľvek vopred podľa dohody od júna do konca októbra. Exkurzia sa začína ráno cca o 8:00 a končí prevažne v poobednajších hodinách okolo 15:00 v závislosti od vybranej trasy a náročnosti.

Sprevádzať Vás bude a o odborný a pútavý výklad sa postará miestna expertka na prírodu Zuzana Burdová. Každoročne sa zúčastňuje odborných výskumov Karpatských pralesov na Slovensku a v Európe, ako koordinátorka v Aevis n.o. sa venuje téme prírodného turizmu a v Poloninách sprevádza od roku 2019. 

Cena sa mení v závislosti od počtu osôb zúčastnených na exkurzii. Minimálna cena za exkurziu je 70 eur (1-2 dospelé osoby), max. 7 osôb, deti do 10rokov v doprovode rodiča bez poplatku.

Pre viac dospelých osôb je cena nasledovná:
3 osoby 90 eur
4 osoby 120 eur
5-7 osôb 140 eur 

Registrácia na zuzana.burdova@aevis.org, úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr do 5 dní. Vašou účasťou na exkurzii zároveň finančne podporíte ochranu divokej prírody a rozvoj prírodného turizmu v regióne Poloniny.

Odporúčame Vám zobrať si pevnú obuv, dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom alebo košeľu, teplé oblečenie pre prípad chladného počasia, pršiplášť, vodu na pitie, doklad totožnosti a kartičku poistenca. V prípade nepriaznivého počasia (v extrémnych horúčavách alebo za silného dažďa) je možné po dohode presunúť exkurziu na iný termín. 

Prales v noci nespí

Poznávacie exkurzia za tajomstvami karpatského pralesa spojená so zážitkovým prenocovaním v lese pod hviezdnou oblohou. Chcete spoznať prales a zažiť neopakovateľnú atmosféru divočiny? Vyberte sa s nami za dobrodružstvom, pútavou formou Vám priamo v teréne predstavíme karpatské pralesy od ich vzniku až po súčasnosť. Odhalíme Vám tajomstvá kolobehu vody v krajine a zasvätíme Vás do fungovania lesného internetu. To všetko a ešte viac sa dozviete priamo pod majestátnymi korunami karpatského jedľovo bukového lesa. Bonusom bude neopakovateľná noc spoločne strávená v lese pod hviedznou oblohou a autentické ráno, ktoré zažijete z pohodlia spacáku.

V ktorýkoľvek deň v týždni, kedykoľvek vopred podľa dohody od júna do konca septembra. Exkurzia sa začína poobede o 15:00 alebo podľa dohody a končí prevažne v obednajších hodinách okolo 13:00 v závislosti od vybranej trasy a náročnosti. Podrobné termíny a rezervácie na www.exkurzie.aevis.org

Sprevádzať Vás bude lektorka alebo lektor, môžete si vybrať. Či sa o odborný a pútavý výklad postará miestna expertka na prírodu Zuzana Burdová, ktorá sa každoročne zúčastňuje odborných výskumov Karpatských pralesov na Slovensku a v Európe, ako koordinátorka v Aevis n.o. sa venuje téme prírodného turizmu, alebo ornitológ Slavomír Senk, ktorého špecializáciou sú hlavne dravce a sovy, no porozpráva vám aj o zaujímavostiach zo života vlkov. Na každom kroku budete spolu pozorovať a poznávať prírodu.

Cena sa mení v závislosti od počtu osôb zúčastnených na exkurzii. Minimálna cena za exkurziu je 120 eur (1-2 dospelé osoby), max. 4 osoby, deti do 10rokov v doprovode rodiča bez poplatku.

Pre viac dospelých osôb je cena nasledovná:
2 osoby 120 eur/osoba
3 osoby 80 eur/osoba
4 osoby 60 eur/osoba 

Registrácia na zuzana.burdova@aevis.org, úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr do 5 dní. Vašou účasťou na exkurzii zároveň finančne podporíte ochranu divokej prírody a rozvoj prírodného turizmu v regióne Poloniny.

Odporúčame Vám zobrať si pevnú obuv, dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom alebo košeľu, teplé oblečenie pre prípad chladného počasia, pršiplášť, vodu na pitie a jedlo, spacák a karimatku, doklad totožnosti a kartičku poistenca. V prípade nepriaznivého počasia (v extrémnych horúčavách alebo za silného dažďa) je možné po dohode presunúť exkurziu na iný termín. 

POĎ S NAMI bicyklom na Morské oko

Zážitková cyklojazda po trasách bývalých Vihorlatských úzkokoľajných železničiek spojená s odborným výkladom o historických a prírodných zaujímavostiach Vihorlatských vrchov. Navštívime spolu druhé najväčšie jazero na Slovensku Morské oko, nazývané v minulosti Veľké Vihorlatské jazeroSpoznáte niekoľko legiend viažucich sa k tomuto magickému miestu a k opodiaľ týčiacemu sa Sninskému kameňu. Pri pohľade na Morské oko ľahko podľahnete niekdajšiemu presvedčeniu o nekonečnej hĺbke jazera a uveríte predstave, že je spojené s morom.

 

Nedeľa 16. októbra 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 9:00 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa Hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie, prídu do infocentra o 8:40 hod.

O odborný a pútavý výklad sa postarajú manželia Hančaroví – Františka, ktorú môžete poznať z turistického centra a jej manžel Peter. Obaja sa okrem bicyklovania vo voľnom čase venujú aj iniciatíve Semienkovňa Snina.

Dobrovoľný príspevok na podujatie je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre.  Pre účasť je potrebná rezervácia prostredníctvom https://forms.gle/zaMDFZNvWPNq2VAD7  Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr 15. októbra. 

Celková dĺžka trasy je 55 km. Trasa je náročnejšia, preto ju odporúčame pre účastníkov od 18 rokov. Nezabudnite si vziať vodu, jedlo, pribaliť teplé oblečenie, bicykel a povinne aj prilbu. Spoločný návrat do Sniny je predpokladaný okolo 16:00 hod. Počas jazdy bude pre účastníkov zabezpečená technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

POĎ S NAMI bicyklom do Josefsthalu

Zážitková cyklojazda po trase bývalej Sninskej úzkokoľajnej železničky spojená s odborným výkladom a návštevou Hámorského náučného chodníka a múzea v Zemplínskych Hámroch. Navštívime spolu obec, ktorú v minulosti založil podnikateľ Jozef Rholl a volala sa Josefsthal – Jozefova dolina. Počas jazdy si spravíme krátke zastávky, dozvieme sa zaujímavosti o Sninskej úzkokoľajke a spoločne navštívime najzaujímavejšie miesta Hámorského náučného chodníka a múzeum, ktoré je venované histórii baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch. 

Nedeľa 9. októbra 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 14:00 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa Hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie, prídu do infocentra o 13:40 hod.

O odborný a úutavý výklad sa postará Mgr. Diana Kepičová, sprievodkyňa a kurátorka múzea v Zemplínskych Hámroch. 

Dobrovoľný príspevok na podujatie je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre. Pre účasť je potrebná rezervácia prostredníctvom jednoduchého formulára. Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom, najneskôr 7. októbra. 

Po absolvovaní odborného výkladu na Hámorskocm náučnom chodníku bude spoločný návrat do Snina po tzv.dolnej koľajke cez Biele Kamene. Celková dĺžka jazdy je 18km. V múzeu bude zabezpečené malé občerstvenie, no nezabudnite si vziať vodu, pribaliť teplé oblečenie, bicykel a povinne aj prilbu. Počas jazdy bude pre účastníkov zabezpečená technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

POĎ S NAMI bicyklom za hviezdami

Zážitková cyklojazda po trase bývalej úzkokoľajky spojená s odborným výkladom v planetáriu a pozorvaním večernej oblohy v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Pohodovou cyklojazdou sa približne po 1:15 hod dostaneme na miesto, kde odborníci aj verejnosť obdivujú a poznávajú najtmavšiu nočnú oblohu na Slovensku aj v strednej Európe. 

Piatok 16.september 2022. Registrovaní účastníci sa stretnú o 16:30 v priestoroch Turistického informačného centra Poloniny neskutočne skutočné na Sninských rybníkoch v Snine (budova vedľa hotela Kamei). Registrovaní účastníci, ktorí majú záujem o zapožičanie elektrobicykla na toto podujatie prídu do infocentra o 16:00 hod.

V Astoronomickom observatóriu sa o odborný výklad postarajú zamestnanci Vihorlatskej hvezdárne, ktorí nám ušili na toto podujatie program na mieru. Počas jazdy bude zabezpečená aj technická podpora od Michala z požičovne www.poloniny.bike

Dobrovoľný príspevok na cyklojazdu je 3 eurá. Prispieť môžete na mieste, priamo v turistickom centre. Rezervácia je potrebná prostredníctvom jednoduchého formulára: https://forms.gle/uJVup24CrkSBcQQv8 Počet účastníkov je kvôli kapacite hvezdárne obmedzený. Úspešnú registráciu Vám potvrdíme mailom.

Po absolvovaní odborného pozorovania na hvezdárni bude spoločný návrat do Sniny, návrat je plánovaný cca o 22:00, preto je povinná čelovka aj cyklistická prilba. Celková dĺžka spiatočnej jazdy ja 24 km. Na hvezdárni bude zabezpečené malé občerstvenie, no nezabudnite si vziať vodu na pitie, pribaliť teplé oblečenie a bicykel. 

Kurz písania ikon

Intenzívny kurz písania ikon, na ktorom sa účastník pod dohľadom skúsenej lektorky naučí tradičnú techniku písania ikon – vaječnou temperou a napíše si vlastnú ikonu, ktorú si odnesie domov. Účastníkom sa priblíži technika zlátenia 23 3/4 karátovým zlatom, ktorú si aj sami vyskúšajú. Celý kurz bude sprevádzaný aj výkladmi k výjavom na ikonách, diskusiami a ukážkami iných prác. 

Termín kurzu: 26. – 28. august 2022
Začiatok v piatok o 8:00, koniec v nedeľu približne okolo obeda

Miesto kurzu: Gréckokatolícka fara v obci Topoľa, ateliér v podkroví, Taktiež bude k dispozícii pre duchovnú prípravu murovaný aj drevený chrám v obci.

Mgr. Dana Kirešová, Dielňa sv. Juraja Topoľa, absolvovala dva kurzy písania ikon, od roku 2020 intenzívne píše ikony tradičnou technikou – vaječnou temperou. Pôsobí tiež ako sprievodkyňa v Drevenom chráme sv.Michala archanjela v Topoli.

€ 350/osoba

V cene je zahrnuté lektorné pre lektorku, materiál potrebný pri výrobe ikony a vlastnoručne napísaná ikona, ktorú si účastník vezme domov.

Rezervácia miesta priamo u lektorky na čísle +421 904 738 356

Kurz je určený pre dospelé osoby, skúsenosti s maľbou a kreslením nie sú podmienkou. Maximálny počet účastníkov je 5 osôb. Strava a ubytovanie nie sú súčasťou kurzu, treba si priniesť vlastnú stravu, k dispozícii bude kuchynka. Ubytovanie je možné v ubytovacích zariadeniach priamo v Topoli.

Projekt bol realizovaný vďaka podpore Nadácie VÚB